Mesečne smernice - 11/2022
Predlog razporeditve investicijskih sredstev med naložbene razrede, če bi lahko vsak mesec štartal znova.
Letošnje leto je po vseh borznih merili katastrofalno, saj so v prostem padu tako delnice kot tudi obveznice. Za dolgoročne vlagatelje to sicer pomeni, da se lahko veselimo dobrih nakupnih priložnosti, po drugi strani pa smo lahko vsi žalostni, saj so naši investicijski portfelji večinoma v rdečem.
Mesečne smernice naj bi bile konkretne in uporabne, drugače jih nima smisla pisati, še manj pa brati. Na koncu smernic so podana opozorila, da ne gre za investicijsko svetovanje, saj vam tega ne morem in ne smem nuditi. Vse, kar boste prebrali v nadaljevanju, je moje mnenje, ne pa priporočilo. Poanta priporočila je v temu, da mora biti pripravljeno za vsakega vlagatelja posebej, saj mora priporočilo upoštevati tudi vašo specifično situacijo, vaše želje in zmožnosti ter znanje in izkušnje. Tega v smernicah ni, zato jih jemljite kot usmeritve.
Če pa bi sam zase sestavljal investicijski portfelj, bi ga ta mesec sestavil tako, da bi sredstva razporedil med enkratna in periodična vplačila. Najprej bi določil skupni znesek sredstev, ki sem jih pripravljen investirati v naslednjih dvanajstih mesecih, nato pa bi del namenil enkratnim nakupom, del pa bi razdelil na dvanajst obrokov in sredstva vplačeval mesečno.
10 % teh predvidenih sredstev bi vplačal v mešani vzajemni sklad (npr. FT Quant, Generali Galileo, Infond Globalni uravnoteženi itd.). Iskal bi sklad, ki bi imel najnižje vstopne stroške in najnižjo upravljavsko provizijo.
10 % sredstev bi vplačal v delniški vzajemni sklad razvitih trgov z nizkimi stroški (npr. Generali Prvi Izbor ali PSP Optima).
10 % sredstev bi vplačal v delniški vzajemni sklad iz sektorja farmacije in zdravstva (npr. Generali Vitalnost, Infond Zdravstvo itd.).
Zgoraj napisane vzajemne sklade lahko zamenjate tudi s podobnimi ETF-ji. Kogar to zanima oz. o tem razmišlja, potem bi moral vedeti že dovolj, da mu mesečne smernice predstavljajo samo dodatno potrditev ali zavrnitev lastne investicijske strategije.
20 % sredstev bi vplačal v slovenske delnice. Izbiral bi samo med likvidnimi delnicami iz Prve kotacije Ljubljanske borze, pri čemer posamezni delnici ne bi namenil več kot 4 % predvidenih sredstev. To pomeni, da bi moral izbrati vsaj pet različnih delnic oz. skoraj celotni indeks SBI TOP. Nekatere bom analiziral v prihodnjih mesecih.
Preostalih 50 % sredstev pa bi razdelil na dvanajst obrokov in vsak mesec od danes naprej vplačal en obrok. Trenutno bi za del tega vplačila izbral vzajemni delniški sklad iz sektorja tehnologije, za del trge v razvoju, nekaj malega pa bi dodal tudi v kriptovalute.
Lp,
David
Opozorila: Mesečne smernice niso naložbeno priporočilo oz. predlog za razpolaganje s posameznimi finančnimi instrumenti ali investicijski nasvet. Smernice so namenjene strateški usmeritvi naložbenih portfeljev in ne dnevnemu ali tedenskemu trgovanju.
Pri sestavi portfelja predpostavljam, da je vlagatelj pasiven, uravnotežen glede tveganja in naložb ne želi aktivno spremljati oz. z njimi dnevno ali tedensko trgovati. Uporablja strategijo “kupi in drži” in bo vlagal še vsaj 10 let. Ob nepredvidenih padcih oz. korekcijah bo tak vlagatelj pripravljen dodatno vložiti in s tem izkoristiti metodo povprečne cene.
Osnovno vodilo izbiranja naložbe je, da je portfelj primerno razpršen in hkrati ponuja največ potencialnega donosa pri čim nižjem tveganju. Tveganja ne merimo preko volatilnosti, ampak preko (subjektivne) verjetnosti trajne večje izgube kapitala. Npr. volatilen vzajemni sklad po hitrem padcu je po tej metodi manj tvegan kot vzajemni sklad, ki je počasi, a konstantno rasel, čeprav bi ga zaradi volatilnosti po klasičnih merilih morali označiti kot bolj tveganega.
Zasledujemo sistem absolutnega donosa in ne uporabljamo primerjalnega indeksa. V primeru, da me vseeno želite z nečim primerjati, predlagamo kombinacijo 50 % Markit iBoxx Overall EUR Total Return in 50 % MSCI AC World.
Razkritje: Avtor naložbenih smernic ima običajno v lasti (določene) naložbe, ki so omenjene v predlogu razporeditve portfelja.